Od czego zależy kolor zębów i o czym świadczy?

Nietrudno zauważyć, że każdy ma inny kolor zębów. Jedni mogą pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem, a inni mają nieco pożółkłe lub szare zęby. Niektórzy przykładają ogromną wagę do higieny jamy ustnej, jednak ich uśmiech mimo to nie jest śnieżnobiały. W związku z tym wiele osób zastanawia się, od czego zależy kolor zębów i czy można coś zrobić, żeby uzębienie stało się bielsze. We wpisie przedstawiamy czynniki wpływające na kolor zębów.

Co wpływa na kolor zębów?

Kolor zębów jest zależny zarówno od czynników genetycznych, jak i od higieny. Na odcień mają wpływ 2 tkanki – zębina i szkliwo. Ta pierwsza może mieć różną barwę i jest to cecha wrodzona. Szkliwo natomiast może mieć różną gęstość i przezroczystość. Cienkie szkliwo jest bardziej przezroczyste i prześwituje przez nie barwa zębiny, która zazwyczaj nie jest śnieżnobiała. Natomiast grubsze i mocniejsze szkliwo maskuje kolor zębiny, a w dodatku odbija światło i sprawia, że zęby są jaśniejsze.

Na barwę zębów ma również wpływ higiena i dieta. Jest wiele produktów, których spożywania przyczynia się do żółknięcia zębów. Należą do nich kawa, herbata, napoje gazowane czy wino. Dlatego osoby spożywające dużą ilość tych napojów muszą liczyć się z tym, że na ich zębach mogą zbierać się osady, które spowodują, że zęby nie będą białe. Na zęby negatywnie wpływa też palenie papierosów, które również powoduje ich żółknięcie. Oczywiście nie bez znaczenia jest też odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na odcień zębów jest wiek. Szkliwo z wiekiem staje się cieńsze, co sprawia, że zębina coraz mocniej prześwituje. Z czasem zęby robią się bardziej żółte, a nawet brązowe. Po latach nieusuwane osady przechodzą z żółtego w brunatny, a nawet czarny kolor.

Jak można uzyskać śnieżnobiały uśmiech?

Na szczęście osoby, które marzą o śnieżnobiałym uśmiechu mogą to osiągnąć dzięki pomocy stomatologów. Dzięki rozwojowi medycyny pozbycie się problemu żółtych lub szarych zębów możliwe jest niezależnie, czy ich barwa spowodowana jest uwarunkowaniami genetycznymi i wiekiem czy zaniedbaniami w higienie. W sprawdzonym gabinecie stomatologicznym dentysta dobierze odpowiednią metodę wybielania zębów, która nie tylko będzie skuteczna, ale również bezpieczna. W przypadku przebarwień powstałych na skutek spożywania kawy czy herbaty często wystarczy tylko piaskowanie.

Wróć na bloga