Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat stały ligaturowy
Rodzaje aparatów ortodontycznych Aparat stały ligaturowy to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Składa się on z zamków, odpowiedniego łuku ortodontycznego i ligatur (zwanych przez pacjentów gumkami). Zamki przyklejane są do zębów we właściwej pozycji, następnie umieszczany jest w nich łuk, który przymocowuje się do zamka ligaturą. Pacjent ma możliwość wyboru koloru ligatur dzięki temu może ubarwiać swój uśmiech w zależności od okoliczności, nastroju czy pory roku. Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 4-6 tygodni. Aparat stały standardowy-ligaturowy występuje w wersji:
  • metalowej
  • estetycznej (zamki przeźroczyste, białe)
  • w kolorze estetycznego białego złota (ICONIX), który jest mniej widoczny niż standardowy aparat metalowy
Aparat samoligaturujący
Rodzaje aparatów ortodontycznych Aparat samoligaturujący – bezligaturowy składa się z zamków i łuku ale zamki same w sobie zawierają element utrzymujący łuk. Mają bowiem wbudowane klapki, które trzymają łuk. Dzięki swojej konstrukcji aparaty te generują mniejszą siłę nacisku na zęby, są łagodne dla tkanek miękkich oraz łatwiejsze w utrzymaniu higieny zapewniając  wysoką skuteczność leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 6-8 tygodni. Można wybierać między zamkami metalowymi lub estetycznymi zamkami ceramicznymi.
Invisalign
Rodzaje aparatów ortodontycznych Invisalign (nowoczesny aparat ortodontyczny) to system przezroczystych nakładek (alignerów) do prostowania zębów zaprojektowany i dopasowanych indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki komputerowemu planowaniu leczenia, w systemie Invisalign pacjent może już przed rozpoczęciem leczenia poznać efekt końcowy i czas leczenia. Invisalign ma zastosowanie w przypadku różnych wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku i wiele zalet. Pacjent otrzymuje zestaw wykonanych specjalnie dla niego nakładek, które powinien codziennie nosić i wymieniać – przeciętnie co 1-2 tygodnie. Zalecany czas dobowego noszenia wynosi 22 godziny. Wizyty kontrolne w celu monitorowania postępów leczenia i wydania nowych nakładek odbywają się co 6-8 tygodni.
Clear Aligner

Clear Aligner podobnie jak Invisalign to rozwiązanie bazujące na zdejmowanych przezroczystych nakładkach. Po zaakceptowaniu planu leczenia pacjent otrzymuje komplet 3 nakładek o różnych grubościach (soft, medium i hard). Czas leczenia jest krótszy niż przy zastosowaniu rozwiązań tradycyjnych. Każdą nakładkę nosi się całą dobę, zdejmując jedynie w celu spożycia posiłku przez okres 7-10 dni. Po 3 tygodniach lekarz pobiera kolejne wyciski robocze i wykonywany jest kolejny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do ukończenia aktywnego okresu leczenia. To co odróżnia system Clear Aligner od Invisalign to węższy zakres działania, Clear Aligner nie nadają się do leczenia każdego zaburzenia zgryzu.