Stomatologia zachowawcza - leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza Lublin


Głównym zadaniem lekarzy zajmujących się stomatologią zachowawczą jest zapobieganie rozwojowi próchnicy zębów, a także leczenie jej skutków. Każda osoba, dbająca o swoje zdrowie regularnie, powinna odwiedzić gabinet City Dent w Lublinie.

Jeśli jak najdłużej chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem i nie chcesz odczuwać skutków próchnicy, takich jak ból zębów, infekcje jamy ustnej, utraty zębów i wielu innych poważniejszych komplikacji zdrowotnych, zapraszamy na regularne przeglądy i zabiegi do naszego gabinetu stomatologicznego.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób zębów, powodowaną przez kwasy powstające z fermentacji resztek pokarmowych. Za fermentację tę odpowiadają bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Kwasy atakują szkliwo zębów, prowadząc do demineralizacji i tworzenia ubytków próchnicowych. W początkowej fazie próchnica może nie dawać żadnych objawów, jednak z czasem może prowadzić do bólu zębów, zaczerwienienia dziąseł, a nawet uszkodzenia kości szczęki czy żuchwy.

Kontrolą zębów i leczeniem próchnicy zajmują się specjaliści stomatologii ogólnej.

Zapoznaj się z profilaktyką próchnicy zębów

Leczenie próchnicy może być kosztowne, czasochłonne i bywa nieprzyjemne. Aby zapobiec rozwojowi próchnicy zębów, stosuj się do kilku podstawowych zasad profilaktyki. Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, żeby zapobiegać chorobom zębów i uniknąć problemów takich jak nadwrażliwość zębów czy konieczność leczenia wszelkiego rodzaju ubytków?

Prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów, to fundament dbania o zdrowie zębów i jamy ustnej. Należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej dwie minuty. Użycie pasty z fluorem wzmacnia szkliwo i pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy. Naucz się prawidłowych technik mycia zębów, aby skutecznie usuwać płytkę nazębną bez uszkadzania dziąseł i szkliwa. Możesz to zrobić z pomocą stomatologa lub higienistki stomatologicznej , którzy podczas wizyt kontrolnych w City Dent w Lublinie opowie o tym, jakich szczoteczek i past używać.

Codzienne używanie nici dentystycznej pozwala usunąć resztki pokarmów i płytkę nazębną z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką, na przykład z przestrzeni międzyzębowych. Płyn do płukania ust z fluorem dodatkowo chroni zęby przed próchnicą, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki i nici.

Warto też pamiętać, że podatność zębów na próchnicę i nadwrażliwość jest wyższa u osób, które jedzą potrawy z cukrem. Cukier powoduje demineralizację szkliwa i rozwój próchnicy.

Regularne kontrole u dentysty, czyli co najmniej raz w roku powstrzymują rozwój próchnicy i tworzenie się kamienia nazębnego. Wizyty u dentysty umożliwiają wczesne wykrywanie próchnicy oraz innych problemów z jamą ustną i szybkie podjęcie odpowiednich działań, czyli zanim pojawią się dolegliwości bólowe, które mogą skończyć się leczeniem kanałowym.

Pamiętając o tych zasadach i stosując się do nich na co dzień, możesz skutecznie zapobiegać próchnicy zębów oraz uniknąć nadwrażliwości i konieczności leczenia ubytków. Prawidłowa higiena jamy ustnej i zdrowe nawyki żywieniowe są fundamentem utrzymania zębów w dobrym stanie przez całe życie.

Pierwsze objawy próchnicy

Objawami próchnicy mogą być brzydkie, ciemne plamy na zębach, ale też ubytki części zęba. Nieleczone ubytki mogą prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi, co w konsekwencji powoduje ból oraz uniemożliwia swobodne gryzienie i żucie.

Postępujące zmiany próchnicowe, których odpowiednio wcześnie nie wykryje się i nie wyleczy, mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego (endodoncja) lub nawet utraty zęba. Przenoszą się także na okoliczne tkanki, atakując coraz szerszy obszar, a bez pomocy dentysty nie jest możliwe wyleczenie zmian i powstrzymanie rozwoju choroby.

Stomatologia zachowawcza pełni bardzo ważną funkcję w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i ogólnego dobrostanu pacjentów. Poprzez połączenie działań profilaktycznych, edukacyjnych i leczniczych, umożliwia efektywne zapobieganie próchnicy oraz skuteczne leczenie jej skutków, zapewniając pacjentom zdrowy uśmiech na długie lata.

Profilaktyka próchnicy w gabinetach stomatologicznych

Zapobieganie próchnicy zębów w stomatologii zachowawczej obejmuje szereg działań profilaktycznych, takich jak:

  • Informowanie pacjentów dorosłych i dzieci o znaczeniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, w tym regularnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Edukacja dotyczy również wpływu diety na zdrowie zębów. Pierwsza wizyta powinna dotyczyć już dzieci w wieku kilku miesięcy.

  • Fluoryzacja wzmacniająca szkliwo i zwiększająca jego odporność na działanie kwasów bakteryjnych. Ten zabieg profilaktyczny zapobiega demineralizacji i rozwijaniu się próchnicy.

  • Lakierowanie zębów, czyli nakładanie na powierzchnię zębów specjalistycznych preparatów zawierających fluor, co stanowi dodatkową ochronę przed próchnicą, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.

Leczenie próchnicy

Gdy dojdzie do rozwoju próchnicy, nasz stomatolog wykona szereg zabiegów mających na celu skuteczne wyleczenie zębów.

  • Stomatolog w naszym gabinecie dentystycznym w Lublinie zwykle leczy próchnicę poprzez dokładne opracowanie i wypełnienie ubytków. Nowoczesne wypełnienia są trwałe i idealnie dopasowane do naturalnego koloru zębów pacjenta. W City Dent stosujemy wyłącznie wysokiej klasy materiały, które spełniają wszystkie normy funkcjonalne oraz estetyczne.

  • Usuwanie próchnicy to procedura stomatologiczna, która polega na usunięciu zainfekowanych tkanek zęba i na oczyszczeniu ubytku. Po usunięciu próchnicy ubytek jest wypełniany takimi materiałami jak kompozyty, amalgamaty czy szkło-jonomery, które przywracają zębowi jego pierwotny kształt i funkcję. Materiały wypełnieniowe nowej generacji doskonale imitują naturalną strukturę zęba. Pacjent po leczeniu zyskuje piękny uśmiech.

Lekarze podczas czyszczenia zęba z próchnicy stosują techniki minimalnie inwazyjne, tym samym wizyty nie powinny napawać lękiem.

Co to jest leczenie zachowawcze zęba?

Leczenie zachowawcze zęba, realizowane w ramach stomatologii zachowawczej, skupia się na leczeniu wszelkiego rodzaju ubytków wynikających z próchnicy, a także na leczeniu nadwrażliwości zębów i zachowaniu zdrowia miazgi zęba. W niektórych przypadkach, gdy próchnica przedostała się głębiej i dotknęła miazgi zębowej, konieczne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Stomatologia zachowawcza obejmuje również profilaktykę próchnicy, edukację pacjentów o prawidłowej higienie jamy ustnej, promowanie zdrowej diety oraz wykonywanie regularnych kontroli, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. W gabinecie stomatologicznym w Lublinie pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm i nowoczesne podejście do leczenia próchnicy zębów. Zachowawcza stomatologia, także z endodoncją, zapewnia ochronę przed chorobami zębów i utrzymanie pięknego uśmiechu.

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to zabieg wykonywany, gdy próchnica dotrze do miazgi zęba. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego, polegającego na usunięciu zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanałów korzeniowych i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Leczenie endodontyczne w City Dent w Lublinie pozwala na uratowanie zęba, który w innej sytuacji musiałby być usunięty. Zabieg zapobiega dalszym problemom zdrowotnym.

Leczenie próchnicy w Lublinie możliwe jest bez wyrywania zębów. Ważną zasadą dotyczącą leczenia zachowawczego jest możliwie jak najdłuższe utrzymanie własnych, żywych zębów pacjenta. Dlatego leczenie kanałowe wykonujemy dopiero po wyczerpaniu innych metod medycznych, a ekstrakcje (usuwanie zębów) są ostatecznością.

Specjaliści stomatologii zachowawczej w Lublinie

W City Dent w Lublinie naszym priorytetem jest Twoje zdrowie i piękno uśmiechu. Jako specjaliści w dziedzinie stomatologii zachowawczej proponujemy kompleksowe podejście do leczenia próchnicy zębów oraz zapobiegania chorobom zębów. Stosujemy najnowocześniejsze metody leczenia próchnicy, a dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej i precyzyjnym technikom czyszczenia zęba z próchnicy, jesteśmy w stanie dokładnie zdiagnozować i leczyć nawet najbardziej ukryte ubytki próchnicowe. Nasza oferta obejmuje również leczenie nadwrażliwości zębów.

Wierzymy, że najlepszym sposobem na walkę z chorobami zębów jest stomatologia zachowawcza, czyli zapobieganie im, dlatego kładziemy duży nacisk na profilaktykę próchnicy zębów, edukując naszych pacjentów o znaczeniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Oferujemy profesjonalne usługi, takie jak leczenie próchnicy, remineralizacja szkliwa, która wzmacnia zęby i zapobiega powstawaniu nowych ubytków.

Odwiedź nasz gabinet stomatologiczny w Lublinie i przekonaj się, że leczenie zębów może być pozbawione bólu.