Endodoncja – leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Endodoncja Lublin

W City Dent w Lublinie zajmujemy się leczeniem chorób miazgi zęba. Nasi specjaliści przeprowadzą leczenie z najwyższą dokładnością, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknym uśmiechem i zachować swoje naturalne zęby.

Proponujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem. To nowoczesne podejście do leczenia chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym pozwala na trafną diagnozę i precyzyjne leczenie, dlatego zabiegi leczenia kanałowego w City Dent w Lublinie są skuteczniejsze niż standardowe leczenie kanałowe.

Na czym polega endodoncja?

Leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym, przeprowadza się w przypadku, gdy przez długo nieleczoną próchnicę czy wskutek urazu mechanicznego dochodzi do zapalenia lub martwicy miazgi zęba.

Kanałowe leczenie zęba polega na usunięciu chorej miazgi z komory zęba i jego kanałów biegnących w korzeniach zęba. W wyniku właściwego leczenia kanałowego ząb przestaje reagować bólem na nacisk podczas jedzenia czy temperaturę. Kanały zębowe po prawidłowym oczyszczeniu są szczelnie wypełniane materiałem gutaperkowym zapobiegającym ponownej infekcji. Ząb odzyskuje swoja funkcjonalność, a pacjent może znów korzystać z niego bez obaw o ból.

Zdecyduj się na leczenie kanałowe w Lublinie i zachowaj swoje naturalne zęby!

Leczenie kanałowe - szansa na uratowanie zęba

Leczenie endodontyczne zęba ogranicza ryzyko usunięcia zęba, dlatego warto wziąć je pod uwagę, gdyż pozwala zachować prawidłowe funkcje żucia. Dla zdrowia, jak i komfortu życia warto zrobić wszystko, żeby zachować stały, naturalny ząb. Ekstrakcja powinna być rozpatrywana w stateczności. Warto jednak pamiętać, że procedury endodontyczne są finansowane przez NFZ częściowo. Nie każde kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem może być bezpłatne. Jaka jest jednak alternatywa dla leczenia kanałowego? Nie istnieje. Jedyną opcją jest usuwanie zęba.

Etapy leczenia kanałowego

 • Pierwszym krokiem jest konsultacja z dentystą. Stomatolog specjalizujący się w leczeniu endodontycznym oceni stan zdrowia jamy ustnej oraz określi, czy leczenie kanałowe jest konieczne. Dentysta zajmujący się endodoncją w Lublinie może zapytać o historię medyczną, obecne dolegliwości i symptomy, aby zrozumieć przyczyny problemów z zębem.

 • Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia – wyłącznie chorego zęba, które pokazuje całą jego strukturę w jednym obrazie. Stomatolog specjalizujący się w leczeniu kanałowym może dzięki zdjęciu dokładnie ocenić stan zęba, korzeni oraz okolicznych tkanek. Zdjęcie zębowe pomaga również w zidentyfikowaniu wszelkich ukrytych problemów, takich jak dodatkowe kanały w zębie czy zakażenia w okolicach wierzchołka korzenia.

 • Po dokładnym zbadaniu zębów i omówieniu wyników zdjęcia pantomograficznego stomatolog przedstawia plan leczenia. Pacjent powinien zadać wszelkie pytania dotyczące procedury i oczekiwanych wyników. To również odpowiedni moment, aby omówić szczegóły znieczulenia, zalecenia po zabiegu oraz spytać, ile kosztuje leczenie kanałowe.

 • Trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach może wystąpić konieczność rewizji leczenia endodontycznego, np. kiedy pomimo starań specjalisty, pojawił się stan zapalny w okolicy korzenia.

Jak długo trwa leczenie kanałowe zębów w Lublinie?

Czas trwania leczenia kanałowego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność przypadku, liczba kanałów w leczonym zębie oraz ewentualne komplikacje. Zazwyczaj leczenie kanałowe jest realizowane podczas jednej do trzech wizyt. Każda wizyta trwa od 30 minut do dwóch godzin. W przypadkach bardziej skomplikowanych leczenie endodontyczne w Lublinie może wymagać dodatkowych wizyt, ale o tym zdecyduje endodonta przyjmujący w naszych gabinetach w Lublinie.

Mikroskop stomatologiczny - leczenie kanałowe zęba Lublin

W City Dent leczenie kanałowe przeprowadzamy z użyciem mikroskopu stomatologicznego. Endodoncja mikroskopowa pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pola zabiegowego oraz w lepszym oświetleniu, co umożliwia dokładne usunięcie zapalnie zmienionych tkanek, precyzyjne opracowanie kanałów korzeniowych i ich prawidłowe wypełnienie.

Mikroskop jest niezbędny podczas zabiegów:

 • powtórnego leczenia kanałowego (rewizja leczenia kanałowego),

 • udrażniania i odnajdywania kanałów,

 • usuwania złamanych narzędzi kanałowych,

 • usuwania wkładów koronowo-korzeniowych.

Czy warto leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosowana w Lublinie, w przychodni CityDent to nowoczesna metoda endodontyczna. Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu zwiększa skuteczność i precyzję zabiegów na kanałach zębowych i zmniejsza ryzyko, że potrzebne będzie wtórne leczenie kanałowe. Korzystanie z mikroskopu podczas leczenia kanałowego pozwala lekarzom dentystom na dokładne obejrzenie wnętrza kanału zębowego. Jest to niezwykle ważne podczas usuwania zainfekowanej tkanki, dokładnego oczyszczania kanałów i ich szczelnego wypełniania.

Dlaczego warto rozważyć kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem? - podsumowanie

 • Mikroskop zapewnia znacznie lepszą widoczność. Stomatolog może zajrzeć do wnętrza zęba, dokładnie zlokalizować wszystkie kanały i skutecznie przeprowadzić leczenie. Dzięki powiększeniu znacznie łatwiej jest wykryć i leczyć nawet bardzo małe i trudno dostępne kanały, co zmniejsza ryzyko pozostawienia zainfekowanej tkanki.

 • Dokładność i precyzja przekłada się na lepsze rezultaty leczenia zębów. Skuteczne oczyszczenie i wypełnienie kanałów zwiększa szansę na zachowanie zęba.

 • Użycie mikroskopu podczas leczenia kanałowego minimalizuje ryzyko komplikacji, takich jak uszkodzenie zęba czy narzędzi dentystycznych. Precyzyjne wykonanie zabiegu zmniejsza również ryzyko pomyłek, takich jak przeoczenie dodatkowych kanałów czy niekompletne ich wypełnienie,

 • Chociaż jedna wizyta, podczas której stomatolog wykona zabieg endodontyczny pod mikroskopem może wymagać więcej czasu, ostatecznie skraca proces czyszczenia kanałów zęba i całego leczenia.

 • Dokładne oczyszczenie kanałów i precyzyjne leczenie przekładają się na szybszą i mniej bolesną rekonwalescencję. Lepsze wyniki leczenia oznaczają również mniejsze prawdopodobieństwo powikłań i powtórnych zabiegów, co znacząco wpływa na ogólny komfort pacjenta.

Leczenie kanałowe - przygotowanie do zabiegu endodontycznego

Żeby proces leczenia endodontycznego przebiegł sprawnie, ważne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu.

 • Przed zabiegiem leczenia kanałowego pacjent powinien zadbać o dobre samopoczucie: unikać alkoholu i palenia tytoniu na kilka dni przed zabiegiem. Pacjent powinien również poinformować dentystę o wszelkich przyjmowanych lekach i suplementach, aby uniknąć potencjalnych interakcji lekowych.

 • W dniu zabiegu warto zjeść lekki posiłek, ponieważ po leczeniu, ze względu na znieczulenie, spożywanie pokarmów może być utrudnione. Należy także przestrzegać wszystkich zaleceń dentysty dotyczących higieny jamy ustnej przed zabiegiem.

Leczenie kanałowe a licówka porcelanowa

Ząb po leczeniu kanałowym może wymagać odbudowy — trzeba przywrócić mu pierwotny kształt, rozmiar i funkcję. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej wymagało usunięcia znacznej części struktury zęba, może pojawić się potrzeba wzmocnienia go. W takich sytuacjach zwykle stosuje się koronę, która obejmuje cały ząb. To zapewnia mu ochronę i wsparcie. Korona porcelanowa wygląda bardzo naturalnie, imitując naturalny, zdrowy ząb.

Zaawansowana endodoncja mikroskopowa w Lublinie

Lekarze dentyści z centrum stomatologicznego City Dent w Lublinie dokładają wszelkich starań, aby cały proces leczenia kanałowego przebiegał skutecznie i sprawnie, a kanały zęba zostały dobrze oczyszczone i szczelnie wypełnione. W tym celu nasi lekarze dentyści korzystają m.in. z endometru, który umożliwia dokładny pomiar długości kanału zębowego, a prawidłowość leczenia endodontycznego potwierdzamy na miejscu, wykonując zdjęcie rentgenowskie. Endodoncja wymaga niezwykłej precyzji i dokładności w działaniu, dlatego warto z problemem wymagającym tego rodzaju leczenia wybrać się do doświadczonego stomatologa.

Zajmujemy się najbardziej skomplikowanymi zabiegami z zakresu endodoncji tj. usuwanie złamanych narzędzi, zamykanie perforacji, odnajdywanie dodatkowych kanałów, leczenie zębów z bardzo zakrzywionymi, wąskimi kanałami.

Podejmujemy się również wtórnego leczenia kanałowego w przypadkach obecności w okolicy korzeni niewielkich zmian okołowierzchołkowych. Leczenie to polega na ponownym udrożnieniu kanałów, zastosowaniu ozonu w celu zlikwidowana bakterii wokół korzenia zęba i ponownym wypełnieniu kanału.