Pantomogram - RTG pantomograficzne w Lublinie

RTG zębów Lublin

Pantomogram, czyli RTG pantomograficzne, to badanie obrazowe jamy ustnej wykonywane w stomatologii. To badanie rentgenowskie zapewnia szeroki obraz jamy ustnej pacjenta i dostarcza niezbędnych informacji do leczenia ortodontycznego, leczenia protetycznego i zabiegów chirurgicznych.

W City Dent w Lublinie wykorzystujemy zdjęcie panoramiczne zębów, aby jeszcze szybciej i pewniej przedstawić dokładną diagnozę i zapewnić skuteczne leczenie różnych chorób zębów, zatok szczękowych, stawów skroniowo żuchwowych czy próchnicy.

Badanie pantomograficzne - na czym polega?

Zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) to rodzaj rentgenowskiego zdjęcia jamy ustnej, które umożliwia uzyskanie panoramicznego obrazu wszystkich zębów, kości szczęki i żuchwy, zatok szczękowych, a także stawów skroniowo-żuchwowych.

Technika ta polega na wykorzystaniu specjalnego aparatu rentgenowskiego, który obraca się dookoła głowy pacjenta, rejestrując pełny obraz jamy ustnej na jednym zdjęciu. Dzięki temu stomatolodzy mogą dokładnie ocenić stan zębów, identyfikować ukryte problemy, takie jak próchnica międzyzębowa, infekcje korzeni, cysty, guzy, a także ocenić rozwój zębów mądrości i planować leczenie ortodontyczne czy implantologiczne.

Ile trwa rentgen zębów?

Samo wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest szybkie i bezbolesne. Zazwyczaj trwa tylko kilka sekund. Przygotowanie do badania, w tym odpowiednie ustawienie pacjenta przed aparatem, może zająć kilka dodatkowych minut, ale ogólnie cały proces, od momentu wejścia do gabinetu rentgenowskiego do uzyskania zdjęcia zwykle nie przekracza 10-15 minut. Jest to więc wygodna i efektywna metoda diagnostyczna dostarczająca cennych informacji pacjentom i lekarzowi bez długiego oczekiwania i dyskomfortu.

Co pokazuje zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne to już standard w nowoczesnej diagnostyce stomatologicznej, ponieważ umożliwia szybką i kompleksową ocenę zdrowia pacjenta oraz umożliwia lekarzom opracowanie efektywnego planu leczenia.

Naszym pacjentom zalecamy zdjęcie pantomograficzne, gdyż jego wynik pozwala na:

 • otrzymanie dokładnego obrazu uzębienia wraz z zawiązkami zębów, zębami zatrzymanymi czy nadliczbowymi,

 • ujawnienie stanów zapalnych w tkankach okołowierzchołkowych,

 • zweryfikowanie ognisk próchnicy między zębami,

 • dostrzeżenie próchnicy będącej pod wypełnieniami, które wydają się szczelne,

 • ocenę stanu tkanek przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego przy zabiegach inwazyjnych (implanty, resekcja),

 • ocenę stanu kości przyzębia i ilości tkanki kostnej, jak również umożliwia obserwowanie efektów procesu odtwarzania/regeneracji utraconej kości,

 • leczenie paradontozy,

 • szczegółowe zaplanowanie leczenia/zabiegu stomatologicznego.

Pantomogram czy RTG zęba pojedynczego - co wybrać?

Decyzja czy wykonać pantomogram, czy RTG punktowe zależy głównie od celu diagnostycznego oraz konkretnego problemu stomatologicznego, z którym pacjent się zgłasza.

 • Pantomogram to ogólny obraz całej jamy ustnej, szczególnie przydatny w planowaniu kompleksowego leczenia stomatologicznego, ocenie rozwoju zębów mądrości, diagnostyce chorób przyzębia oraz w planowaniu leczenia ortodontycznego i implantologicznego. Tego typu badanie rentgenowskie pozwala na szybką ocenę wielu problemów jednocześnie, jest więc często pierwszym krokiem w diagnostyce stomatologicznej.

 • RTG zęba pojedynczego, czyli zdjęcie punktowe, skupia się na dokładnej ocenie stanu konkretnego zęba lub niewielkiej grupy zębów. Zdjęcia RTG tego typu wykonuje się, gdy dentysta potrzebuje szczegółowych informacji o strukturze zęba, korzeniu, kanale korzeniowym czy otaczającej kości, na przykład w celu diagnozy źródła bólu, oceny głębokości próchnicy, planowania leczenia kanałowego lub oceny skuteczności wykonanego już leczenia. RTG pojedynczego zęba dostarcza więcej szczegółowych informacji o danym obszarze niż pantomogram.

To lekarz stomatolog zajmujący się leczeniem pacjenta podejmuje decyzję, czy lepiej wykonać pantomogram, czy RTG zębów wymagających leczenia na podstawie specyfiki problemu oraz potrzeb diagnostycznych pacjenta. Jeśli wymagana jest ogólna ocena stanu jamy ustnej, lepszy będzie pantomogram. Natomiast, gdy konieczna jest dokładna analiza konkretnego zęba, lepszym rozwiązaniem będzie zdjęcie punktowe. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić wykonanie obu badań, by dokładnie przyjrzeć się jamie ustnej.

Jak się przygotować do zdjęcia panoramicznego zębów?

Przygotowanie do wykonania zdjęcia panoramicznego zębów jest proste.

 • Przed wykonaniem zdjęcia należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy głowy, szyi i klatki piersiowej: biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, a także wyjmowane elementy ortodontyczne. Metal może zakłócić obraz RTG.

 • Zalecane jest założenie wygodnych, luźnych ubrań bez metalowych elementów, takich jak zapięcia czy guziki w okolicy szyi, bo mogłyby wpłynąć na jakość zdjęcia.

 • Jeśli masz wszczepione urządzenia medyczne, takie jak rozrusznik serca czy implanty słuchowe, poinformuj o nich personel wykonujący zdjęcie pantomograficzne zębów.

 • Chociaż nie jest to wymagane, zadbanie o higienę jamy ustnej przed wizytą jest zawsze zalecane, ponieważ ułatwia ocenę stanu zdrowia zębów i dziąseł.

Czy na pantomogram zębów trzeba mieć skierowanie?

W prywatnych gabinetach stomatologicznych pacjenci mogą poddać się badaniu RTG po otrzymaniu skierowania, zarówno w przypadku wizyty prywatnej, jak i wizyty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli masz takie skierowanie i chcesz wykonać pantomogram zębów w Lublinie, zgłoś się do City Dent.

Prześwietlenie zębów - przeciwwskazania

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich jamy ustnej jest standardową i niezbędną częścią diagnostyki stomatologicznej. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania i sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność:

 • Kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, powinny unikać prześwietleń zębów ze względu na ryzyko ekspozycji płodu na promieniowanie rentgenowskie. Jeśli prześwietlenie jest absolutnie konieczne, należy użyć specjalnej ochrony, takiej jak ołowiana zasłona brzuszna.

 • U małych dzieci prześwietlenia zębów wykonuje się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na ich większą wrażliwość na promieniowanie.

 • Osoby z historią nadwrażliwości na promieniowanie lub z określonymi schorzeniami genetycznymi, które zwiększają wrażliwość na promieniowanie, powinny poinformować o tym swojego dentystę przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich.

 • Pacjenci z chorobami tarczycy mogą być bardziej wrażliwi na promieniowanie, a to wymaga dodatkowej ochrony tarczycy podczas robienia zdjęć rentgenowskich.

 • Osoby, które z różnych przyczyn miały wykonanych wiele prześwietleń w krótkim czasie, powinny unikać niepotrzebnych ekspozycji na promieniowanie, o ile to możliwe.

Warto pamiętać, że nowoczesne urządzenia rentgenowskie emitują bardzo niskie dawki promieniowania i są uznawane za bezpieczne przy odpowiednim stosowaniu.

RTG zębów w Lublinie - pantomogram, zdjęcie punktowe

Badania radiologiczne, do których wykonania stosujemy cyfrowe technologie, nie tylko są szybkie i pozwalają na dokładną diagnozę, ale są też bezpieczne dla pacjentów. W naszym gabinecie w zależności od potrzeb wykujemy zdjęcie RTG zębów:

 • RTG wewnątrzustne /RTG punktowe zęba – zdjęcie obejmuje swoim zasięgiem max. 4 zęby i odznacza się dużą dokładnością. Dentyści zalecają takie badanie przed leczeniem kanałowym oraz przy diagnostyce próchnicy, stanów zapalnych oraz, by skutecznie ocenić dotychczasowe wypełnienia.
 • Pantomograficzne – zdjęcie panoramiczne szczęki i żuchwy. Pantomogram pozwala na ocenę ogólnego stanu zębów, rozmieszczenia korzeni, położenia zębów zatrzymanych i zawiązków zębowych oraz na szczegółowe zaplanowanie leczenia/zabiegu stomatologicznego.

Koniecznie udaj się do naszej pracowni RTG i wykonaj zdjęcie pantomograficzne przed zabiegiem wszczepienia implantów, przed założeniem aparatu ortodontycznego, przed zabiegiem ekstrakcji zęba i niektórymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak chirurgiczne usuwanie ósemek. W City Dent w Lublinie pantomogram wykonasz szybko i komfortowo.