Czym zajmuje się periodontolog?

W stomatologii wykształciło się bardzo wiele specjalizacji, które skupiają się na wąskim rodzaju schorzeń. Jedną z nich jest periodontologia, która zajmuje się schorzeniami błony śluzowej jamy ustnej, a także chorobami przyzębia. Jest to bardzo wąska specjalizacja, ale periodontolodzy w codziennej praktyce borykają się z wieloma rodzajami schorzeń.

Czym na co dzień zajmuje się periodontolog?

Codzienna praktyka periodontologa skupia się na pracy ze schorzeniami błony śluzowej jamy ustnej, takiej jak zapalenia wszelkiego rodzaju, a także schorzeniami przyzębia. W jego skład wchodzi wiele elementów, takich jak:

  • dziąsła,
  • okostna,
  • ozębna,
  • wyrostek zębodołowy,
  • cement korzeniowy.

Spektrum chorób, które mogą dotykać te obszary jest bardzo szerokie. Pacjenci do gabinetów periodentologicznych trafiają przeważnie na skutek skierowania przez dentystę. Jednym z najpopularniejszych chorób są parodontoza i zapalenie przyzębia. Bardzo często pacjenci skarżą się również na przewlekłe zapalenie dziąseł lub ich nadwrażliwość, co jest obszarem pracy periodontologa. Lekarz stomatolog ordynuje odpowiednie leczenie po uprzednim zdiagnozowaniu problemu.

Skąd biorą się problemy periodontologiczne?

Etymologia problemów periodontologicznych może mieć różne podłoże. Niekiedy jest to brak odpowiedniej higieny o jamę ustną, która objawia się rozwojem bakterii w jamie ustnej oraz powstawaniem kamienia nazębnego. Często są to jednak poważniejsze powody, takie jak wady zgryzu, bruksizm lub choroby typu cukrzyca. Po przeprowadzeniu diagnozy periodontolog wdraża odpowiednie leczenie chorób dziąseł, które może sprowadzać się do specjalistycznego zadbania o higienę jamy ustnej, a w przypadku poważnych schorzeń, może skończyć się to interwencją w zakresie chirurgii periodontologicznej.

Wróć na bloga