Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który polega na rozjaśnianiu koloru zębów. Dlaczego warto przeprowadzać go po konsultacji z dentystą, nie zaś w warunkach domowych?

Jakie są przyczyny przebarwień zębów?

Barwa stałych zębów najczęściej mieści się w zakresie od koloru szaroniebieskiego aż po żółtobrunatny i uzależniona jest od wielu czynników. Oprócz predyspozycji naturalnych, na ciemniejszy ich kolor może mieć wpływ jedzenie dużej ilości pokarmów z silnymi barwnikami (np. jagód, porzeczek lub buraków), używki (tytoń, kawa, herbata oraz czerwone wino), a także przedawkowanie fluoru lub ogólnoustrojowe choroby.

Profesjonalne metody wybielania zębów

Stomatolog oceniając nasz stan uzębienia, a także możliwości finansowe, może wybrać jedną z kilku metod wybielania. Są to przede wszystkim:

  • metoda nakładkowa – podczas pierwszej wizyty pobierany jest odcisk łuku zębowego, na bazie którego są tworzone indywidualnie dopasowywane nakładki. Pacjent otrzymuje również strzykawki z wybielającym żelem o odpowiednim stężeniu. Stomatolog precyzyjnie określa czas noszenia nakładek tak, aby przyniosły one oczekiwane rezultaty,
  • wybielanie zębów lampą – polega ona na nałożeniu na zęby stężonego preparatu, który następnie jest naświetlany lampą emitującą światło przyspieszające działanie tegoż środka. Metoda ta pozwala na wybielenie nawet o 10 tonów i jest w pełni bezbolesna. Atutem jest też fakt, że wystarczy zaledwie jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, aby móc cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem.
  • wybielanie zębów leczonych kanałowo – takie zęby niestety są o wiele ciemniejsze aniżeli zdrowe, choć ich wybielenie nie jest niemożliwe. Metoda ta polega na wprowadzeniu do wnętrza zęba preparatu wybielającego. Jeśli efekt przyniósł oczekiwane rezultaty, zostanie on później zaplombowany.

Zabiegi wybielania zębów przeprowadzamy również w naszym gabinecie stomatologicznym. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z profesjonalnego wsparcia.

Wróć na bloga