Kto może usuwać ósemki czyli zęby mądrości?

Zęby ósme, potocznie nazywane także zębami mądrości, zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, choć sporadycznie mogą pojawiać się także później. Zęby te mają mniejszą siłę wyrzynania się i dla wielu osób jest to proces okupiony m.in. dolegliwościami bólowymi, dlatego też wielokrotnie niezbędne jest ich usunięcie. Kiedy stomatolog może zalecić wykonanie tego zabiegu?

Dlaczego wyrzynanie się zębów ósmych (ósemek) jest bolesne?

Ewolucja szczęki ludzkiej przyczynia się do jej zmniejszenia, dlatego też ósemki nie są nam już niezbędne. Właśnie brak miejsca w łuku zębowym jest przyczyną bolesności pojawiającej się przy ich wzroście, którą najczęściej wzmaga także pochyłe lub poziome położenie zęba. Bardzo częstym objawem obserwowanym u pacjentów w naszym centrum stomatologii jest także pojawianie się tzw. kapturków dziąsłowych otaczających ósemki. Tworzą go wolne brzegi dziąsła otaczającego ząb, które ze względu na utrudnioną higienę i pielęgnację tej okolicy, gromadzą resztki jedzenia. Te przyczyniają się do powstawania bakterii, a tym samym pojawiania się bolesnego stanu zapalnego, któremu często towarzyszy krwawienie. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z chirurgiem i najczęściej usunięcie zęba.

Kiedy zaleca się usunięcie zębów mądrości?

Jeśli ząb wyrasta w sposób nieprawidłowy, mamy do czynienia z kapturkiem dziąsłowym, a także próchnicą, specjalista może zalecić jego usunięcie. To jednak niejedyne powody. Ekstrakcja ósemki zalecana jest także w sytuacji deformacji łuku, uszkodzeń okolicznych zębów i ich stłoczenia lub nieprawidłowego przemieszczania się. Może być to konieczne także u osób, które zamierzają podjąć leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, aby w okresie jego noszenia nie narazić się na dodatkowy ból. Specjalista przed podjęciem decyzji zawsze musi ocenić możliwości wdrożenia alternatywnego leczenia i sprawdzić inne wskazania profilaktyczne za lub przeciw usunięciu zęba.

Zabieg usuwania zębów mądrości przeprowadzany jest w znieczuleniu, choć pacjent powinien być świadomy, że w ciągu kilku dni od jego przeprowadzenia może towarzyszyć mu ból. Jest to jednak cena, którą warto ponieść za poprawę ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Wróć na bloga