Dlaczego wyrzynanie się zębów ósmych (ósemek) jest bolesne?
Ewolucja szczęki ludzkiej przyczynia się do jej zmniejszenia, dlatego też ósemki nie są nam już niezbędne. Właśnie brak miejsca w łuku zębowym jest przyczyną bolesności pojawiającej się przy ich wzroście, którą najczęściej wzmaga także pochyłe lub poziome położenie zęba. Bardzo częstym objawem obserwowanym u pacjentów w naszym centrum stomatologii jest także pojawianie się tzw. kapturków dziąsłowych otaczających ósemki. Tworzą go wolne brzegi dziąsła otaczającego ząb, które ze względu na utrudnioną higienę i pielęgnację tej okolicy, gromadzą resztki jedzenia. Te przyczyniają się do powstawania bakterii, a tym samym pojawiania się bolesnego stanu zapalnego, któremu często towarzyszy krwawienie. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z chirurgiem i najczęściej usunięcie zęba.
Kiedy zaleca się usunięcie zębów mądrości?
Jeśli ząb wyrasta w sposób nieprawidłowy, mamy do czynienia z kapturkiem dziąsłowym, a także próchnicą, specjalista może zalecić jego usunięcie. To jednak niejedyne powody. Ekstrakcja ósemki zalecana jest także w sytuacji deformacji łuku, uszkodzeń okolicznych zębów i ich stłoczenia lub nieprawidłowego przemieszczania się. Może być to konieczne także u osób, które zamierzają podjąć leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, aby w okresie jego noszenia nie narazić się na dodatkowy ból. Specjalista przed podjęciem decyzji zawsze musi ocenić możliwości wdrożenia alternatywnego leczenia i sprawdzić inne wskazania profilaktyczne za lub przeciw usunięciu zęba.
Zabieg usuwania zębów mądrości przeprowadzany jest w znieczuleniu, choć pacjent powinien być świadomy, że w ciągu kilku dni od jego przeprowadzenia może towarzyszyć mu ból. Jest to jednak cena, którą warto ponieść za poprawę ogólnego zdrowia jamy ustnej.