Leczenie ortodontyczne

Profesjonalnie przeprowadzone leczenie ortodontyczne jest ważne przede wszystkim dla zdrowia i komfortu życia. Oczywiście skutkuje również poprawą wizerunku, ładniejszym uśmiechem, ale z medycznego punktu widzenia nie jest to jedyny efekt, który osiąga się za pomocą aparatów ortodontycznych.

W City Dent w Lublinie zajmujemy się leczeniem wad zgryzu i korygowaniem nieprawidłowości w ustawieniu żuchwy i szczęki u pacjentów dorosłych oraz dzieci. Nasi lekarze ortodonci zaproponują indywidualne rozwiązania, biorąc pod uwagę wadę zgryzu, jej zaawansowanie, wiek pacjenta i jego oczekiwania estetyczne.

Leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu nie tylko poprawia wygląd zębów, ale ma także znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Wady zgryzu mogą prowadzić do szeregu problemów z żuciem, mówieniem, higieną jamy ustnej. Dlaczego warto zdawać sobie sprawę, jak ważne jest to, by nie ignorować leczenia ortodontycznego i jakie korzyści płyną ze skorygowania nieprawidłowości zgryzu.

Poprawa funkcji żucia i mówienia

Nieprawidłowy zgryz utrudnia żucie i mówienie. Zęby mogą się nadmiernie ścierać, tarcie wywołuje ból szczęki albo powoduje problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Wyleczenie wad zgryzu przywraca prawidłową funkcję żucia i mówienia.

Zapobieganie chorobom przyzębia i zębów

Nieprawidłowo ustawione zęby są trudniejsze do czyszczenia, a to zwiększa ryzyko gromadzenia się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, prowadzi do zapalenia dziąseł i paradontozy. Nierówny nacisk wywierany przez nieprawidłowo ustawione zęby może także przyspieszać procesy erozyjne i prowadzić do zwiększonej podatności na próchnicę.

Zwiększenie pewności siebie i samopoczucia

Wady zgryzu mają wpływ na samoocenę i postrzeganie siebie pacjentów. Dzięki leczeniu ortodontycznemu odzyskują oni pewność siebie i poprawiają swoje samopoczucie. Proste i zdrowe zęby są postrzegane jako oznaka zdrowia i dowód dbania o urodę.

Aparat ortodontyczny jest więc narzędziem, które służy ogólnej poprawie jakości życia. Nic więc dziwnego, że leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów.

Założenie aparatu ortodontycznego

Założenie aparatu ortodontycznego to procedura medyczna skuteczna u pacjentów w różnym wieku, od dzieci, po osoby dorosłe. Idealny czas na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego to okres wzrostu i rozwoju, a ten przypada właśnie na wiek dziecięcy i młodzieńczy. W tym czasie łatwiej jest korygować wady zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów dzięki większej elastyczności tkankowej i możliwości wpływania na rozwój szczęki i żuchwy. W przypadku niewielkich wad zgryzu można zrezygnować nawet z aparatów stałych i założyć aparat ruchomy.

Jednak coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne, które jest skuteczne również w tej grupie wiekowej. Motywacje pacjentów zgłaszających się do ortodonty są różne: od estetycznych po zdrowotne. Dla dorosłych pacjentów dostępne są dyskretne opcje leczenia, takie jak aparaty estetyczne, samoligaturujące czy nakładki ortodontyczne.

Badanie ortodontyczne przed założeniem aparatu

Leczenie ortodontyczne jest możliwe, gdy pacjent ma zdrowe zęby i dziąsła. Przed rozpoczęciem terapii niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowego badania jamy ustnej, w tym wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Pantomogram to panoramiczne zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej pozwalające na dokładną ocenę stanu zębów, korzeni, kości szczęk. Lekarz może wykryć ewentualne problemy wymagające leczenia przed założeniem aparatu. Leczenie ortodontyczne bywa niemożliwe lub niewskazane, gdy okazuje się, że pacjent cierpi na aktywne infekcje lub zaawansowaną paradontozę. Założenie aparatu ortodontycznego w takich przypadkach jest możliwe dopiero po przejściu leczenia.

Pacjenci, którzy nie utrzymują odpowiedniej higieny jamy ustnej, mogą być narażeni na większe ryzyko komplikacji podczas leczenia ortodontycznego. Choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na zdolność organizmu do regeneracji lub leczenia, także mogą ograniczać możliwości leczenia ortodontycznego.

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego powinna być zawsze poprzedzona dokładną diagnozą i konsultacją z doświadczonym ortodontą, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta oraz ewentualne przeciwwskazania do leczenia.

Aparaty ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne jest możliwe dzięki nowoczesnym aparatom nakładanym na zęby pacjenta. Silnie oddziałują one na zęby, zmniejszając wady zgryzu lub całkowicie je niwelując. Wybór odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, złożoności wady zgryzu, indywidualnych preferencji. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego poznaj różne rodzaje aparatów ortodontycznych, by móc dokonać świadomego wyboru.

Aparaty stałe metalowe

To najbardziej tradycyjny rodzaj aparatu ortodontycznego, składający się z metalowych zamków przyklejanych do zębów i połączonych metalowym łukiem. Aparaty stałe metalowe są bardzo skuteczne w leczeniu szerokiego zakresu wad zgryzu i mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku.

Aparaty stałe estetyczne

Działają na tej samej zasadzie co metalowe, ale są mniej widoczne dzięki zastosowaniu zamków wykonanych z materiałów imitujących kolor zębów, takich jak ceramika czy kompozyt. Są popularne wśród dorosłych pacjentów i młodzieży, którzy cenią dyskrecję podczas leczenia ortodontycznego.

Aparaty samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące to aparaty stałe, które wykorzystują specjalne zamki z mechanizmem zamykającym i dzięki temu nie wymagają stosowania gumek ligaturowych. Aparaty samoligaturujące mogą być metalowe lub estetyczne. Skracają czas leczenia ortodontycznego oraz ułatwiają higienę jamy ustnej.

Nakładki ortodontyczne

To przezroczyste, zdejmowane nakładki wykonane na miarę, które stopniowo przesuwają zęby. Są praktycznie niewidoczne i mogą być zdejmowane na czas jedzenia oraz czyszczenia zębów. Ułatwiają prawidłową higienę jamy ustnej.

Aparaty ruchome

To aparaty, które pacjent może bez problemu samodzielnie zarówno zakładać, jak i zdejmować. Są zazwyczaj stosowane u dzieci w celu korygowania prostych wad zgryzu, jako część leczenia wspomagającego przed lub po zastosowaniu aparatu stałego.

Plan leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów, które przedstawiliśmy poniżej:

FAZA I – KONSULTACJA, DIAGNOSTYKA

  • Ocena rodzaj wady zgryzu, stanu uzębienia, mięśni i kości.

  • Rozpoznanie problemu i potrzeb pacjenta.

  • Diagnostyka radiologiczna (pantomografia i cefalometria) oraz modele diagnostyczne.

  • Przygotowanie i omówienie planu leczenia, dobór rodzaju aparatu spośród ruchomych, stałych oraz nakładek Invisalign lub Clear Aligner.

FAZA II – PRZYGOTOWANIE I ZASTOSOWANIE APARATU ORTODONTYCZNEGO

  • Przygotowanie uzębienia do założenia aparatu tj. wyleczenie ubytków, zabieg higienizacji.

  • W zależności od rodzaju aparatu: założenie aparatu stałego (naklejenie zamków i założenie elementów działający aparatu tj. łuk ortodontyczny); oddanie kompletu nakładek Invisalign/Clear Aligner lub dopasowanie aparatu ruchomego.

  • Przekazanie informacji o zasadach higieny, instruktaż mycia zębów w aparacie stałym oraz zalecenia dietetyczne (np. co do niespożywania produktów mogących uszkodzić aparat – orzechy, guma do żucia itp.), zalecenia w zakresie dbania o aparat ruchomy lub nakładki.

FAZA III – WIZYTY KONTROLNE

  • Sprawdzanie prawidłowości przebiegu leczenia.
  • Przekazywanie dodatkowych zaleceń.

  • W przypadku nakładek Invisalign przekazanie kolejnych kompletów.

 FAZA IV – ZDJĘCIE APARATU I OKRES RETENCJI

  • Zakończenie aktywnego leczenia (np. zdjęcie aparatu stałego).

  • Diagnostyka radiologiczna.

  • Zalecenia higienizacyjne.

  • Oddanie aparatu retencyjnego lub retencja stała, czyli podklejenie części zębów.

  • Wizyty kontrolne zgodnie z harmonogramem.

Leczenie wad zgryzu aparatem stałym - czego nie wolno robić?

Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjentów przestrzegania pewnych zasad i ograniczeń. Dotyczą one na przykład jedzenia twardych pokarmów, takich jak orzechy, cukierki, surowe marchewki, a także jedzenia klejącego, które może uszkodzić zamki i łuki aparatu stałego. Napoje gazowane, soki owocowe, kawa i herbata mogą przyczyniać się do powstawania plam na zębach oraz przyspieszać rozwój próchnicy, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych wokół aparatu. A niewłaściwa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego prowadzi nie tylko do próchnicy, ale także zapalenia dziąseł czy kamienia nazębnego. Ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej i innych narzędzi do czyszczenia przestrzeni między zębami i aparatem.

Ponieważ leczenie ortodontyczne wybiera też wielu pacjentów dorosłych, warto wiedzieć, że także palenie tytoniu może negatywnie wpływać na proces leczenia ortodontycznego, spowalniając gojenie i regenerację tkanek, a także zwiększając ryzyko infekcji i problemów z dziąsłami.

Leczenie ortodontyczne w Lublinie

Jak wiemy, natura, pomimo całej swojej genialności, nie jest doskonała. Wady uzębienia występują u około 75% populacji, a życie z nimi często wywołuje inne, czasem długotrwałe, problemy zdrowotne. Dlatego też lekarze w City Dent w Lublinie gorąco zachęcają do zbadania o swoje uzębienie pod kątem jego ułożenia i sprawdzenie, czy istnieje potrzeba jego korekty. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że coś jest nie w porządku z naszymi zębami i nie jesteśmy świadomi, że możemy poprawić swoje zdrowie i komfort życia, korzystając ze specjalistycznej opieki ortodontycznej.

Osoby, które marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu, znajdą w City Dent stomatologów zajmujących się leczeniem ortodontycznym na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz korekty drobnych nieprawidłowości w jamie ustnej, czy kompleksowego leczenia wad zgryzu, nasz zespół specjalistów pomoże Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty.