Ząb – niewielki organ w jamie ustnej, który kryje w sobie zaskakujące tajemnice. Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, ile kanałów ma ząb – warto jednak mieć podstawową wiedzę na ten temat. Choćby dlatego, że liczba kanałów w zębie znacząco wpływa na przebieg leczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zagadnieniu kanałów i kwestiom związanym z leczeniem kanałowym, również tak ważnym dla pacjentów jak cena zabiegu endodontycznego.
Czym są kanały zębowe?
Zęby to złożone struktury. Ich korzenie osadzone są w zębodołach dzięki ozębnej, a w ich wnętrzu znajdują się kanały wypełnione gęsto unerwioną miazgą i siecią naczyń krwionośnych. Kanały te mogą mieć różne ujścia, a nawet wytworzyć kanały boczne.
Koszt leczenia kanałowego w znacznym stopniu zależy od liczby kanałów korzeniowych. Inaczej zabieg będzie wyglądał w przypadku zębów siecznych i kłów, a inaczej – zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Liczba kanałów w zębie również jest zróżnicowana i może być inna u konkretnych pacjentów. Dlatego też zawsze należy skonsultować się z doświadczonym stomatologiem i wykonać odpowiednie badania przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym.
Ile kanałów mają zęby?
Liczba kanałów w zębie zależy głównie od jego rodzaju:
- Zęby sieczne i kły mają zazwyczaj jeden korzeń i jeden kanał. Jedynie dolne zęby sieczne mogą czasem posiadać drugi kanał, jest tak w około 40% przypadków. Dzięki temu leczenie kanałowe tych zębów jest stosunkowo nieskomplikowane.
- Zęby przedtrzonowe (czwórki i piątki) w dolnym łuku mają zazwyczaj jeden korzeń i jeden kanał, podobnie jak czwórki w górnym łuku. Jednakże czwórki z górnego łuku mogą posiadać dwa korzenie, z każdym po jednym kanale.
- Zęby trzonowe (szóstki, siódemki i ósemki) to bardziej skomplikowana sprawa. Szóstki górne mają zazwyczaj cztery kanały, a dolne szóstki – trzy lub cztery. Siódemki górne mogą posiadać trzy lub cztery kanały, natomiast siódemki dolne zazwyczaj mają trzy kanały. Co do ósemek, w górnym łuku mają one od jednego do czterech kanałów, a w dolnym – od dwóch do czterech.
Im więcej kanałów ma ząb, tym dłuższe będzie leczenie kanałowe i tym wyższy będzie jego koszt. Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent jest inny, a liczba i rozmieszczenie kanałów w zębie może się różnić, dlatego czasami trudno zaplanować leczenie bez wcześniejszego zbadania jamy ustnej.
Czy są wyjątki od tych zasad?
Oczywiście, że tak! Liczba kanałów zębowych może różnić się nie tylko w zależności od rodzaju zęba, lecz także od indywidualnych cech genetycznych pacjenta. Na przykład czasem drugie zęby trzonowe mają tylko jeden stożkowaty korzeń, co jest nietypowe. Ponadto piątki w dolnym łuku mogą mieć dwa lub nawet trzy kanały, mimo że ogólnie uważa się, że mają jeden. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia kanałowego zawsze wykonywany jest rentgen zębów, aby lekarz mógł dokładnie ocenić budowę korzeni i kanałów.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Celem leczenia kanałowego, inaczej zwanego leczeniem endodontycznym, jest ratowanie zęba, w którym ubytek jest tak duży, że sięga unerwionej miazgi. Bakterie, które atakują zębinę, przyczyniają się do powstania stanu zapalnego i dużego bólu. Poprzez odpowiednie leczenie kanałowe można uniknąć utraty zęba. Sam zabieg polega na oczyszczeniu i usunięciu miazgi ze wszystkich kanałów zęba za pomocą specjalnych narzędzi, czyli pilników endodontycznych. Najpierw tworzy się otwór w koronie zęba, a następnie oczyszczony kanał jest wypełniany specjalnym materiałem. Na końcu odbudowuje się koronę zęba, wykonując wypełnienie, nakład lub koronę protetyczną oraz przywracając zębowi naturalny kształt. Co ważne, leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Zanim jednak stomatolog przystąpi do wymienionych czynności zabiegowych, zleca zrobienie zdjęcia RTG. Z jego pomocą ocenia liczbę i budowę kanałów – sprawdza, na ile są proste i na ile kręte, a także jak wiele mają rozgałęzień. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zęba sprawia, że ani nacisk na niego w trakcie jedzenia, ani skrajna temperatura nie wywołują już bólu u pacjenta.
Czy trzecie trzonowce też się leczy kanałowo?
Zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, mogą być leczone kanałowo, jeśli nie mają anomalii anatomicznych. Jednakże leczenie tych zębów jest trudniejsze z powodu ich budowy i utrudnionego dostępu. Ryzyko powikłań także uważa się za większe, dlatego jeśli pacjent posiada pozostałe trzonowce, zaleca się raczej ekstrakcję zęba mądrości niż jego ratowanie.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Endodoncja jest konieczna przede wszystkim wtedy, gdy rozwija się stan zapalny miazgi, który najczęściej wynika z zaniedbania próchnicy. Inną metodą pozbycia się przykrych dolegliwości jest wówczas jedynie wyrwanie zęba. Kanałowe leczenie zębów stosuje się również przy takich problemach jak martwica miazgi i pęknięcie zęba. Endodoncję zaleca się też w przypadku wielokrotnie wykonywanych zabiegów na jednym zębie.
Osoby cierpiące z powodu intensywnego bólu zastanawiają się czasem, jak wygląda ząb do leczenia kanałowego pod mikroskopem i szukają na ten temat łatwo dostępnych informacji w Internecie. Chcą się szybko dowiedzieć, czy czeka ich niełatwy i kojarzący się z wysoką ceną zabieg endodontyczny. Na taką konieczność może wskazywać zmiana koloru zęba i dziąseł, rozchwianie zęba i obrzęk wokół dziąseł.
Konsekwencje zaniechania leczenia kanałowego
Z leczeniem stanu zapalnego miazgi nie wolno zwlekać. Grozi to przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak:
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba,
- ostre zapalenie ropne,
- utrata zęba,
- pojawienie się torbieli, zgorzeli i przetok.
Ostatecznie bakterie mogą przedostać się do krwi i spowodować zapalenie tkanek znacznie oddalonych od zęba. Kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, sepsa, ropień mózgu – te wszystkie poważne problemy należą do prawdopodobnych skutków nieleczonego zapalenia miazgi.
Dlaczego wykorzystanie mikroskopu w endodoncji jest tak ważne?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem wyróżnia się szczególną precyzją i skutecznością. Stomatolog, posługując się mikroskopem, jest w stanie dokładnie usunąć wszelkie bakterie i martwą tkankę z kanałów. W związku z tym leczenie endodontyczne nie wymaga poprawek – ewentualne błędy zostają wyeliminowane dzięki zastosowaniu optycznego sprzętu. Endodoncja pod mikroskopem daje także lekarzowi dentyście możliwość użycia mniejszego sprzętu. Dla pacjenta oznacza to mniejszą inwazyjność leczenia i brak naruszenia tkanek miękkich wokół zęba.
Zdarza się, że leczenia kanałowego wymagają mniej typowe pod względem anatomicznym, kręte czy wąskie kanały. W takiej sytuacji mikroskop pozwala zweryfikować uszkodzenia, a następnie dokładnie oczyścić kanały. Sprzęt optyczny jest też konieczny, jeśli wewnątrz kanału znajdują się stare materiały bądź złamane w trakcie zabiegu narzędzia endodontyczne. Niezwykle trudno będzie je prawidłowo usunąć bez użycia mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe boli?
Istnieje przekonanie, że kanałowe leczenie wiąże się z dużym bólem. Nie wzięło się ono znikąd. Na szczęście na obecnym etapie rozwoju stomatologii pacjentom nie zagrażają już poważniejsze dolegliwości.
Jeszcze jakiś czas temu leczenie kanałowe zęba wywoływało ból, ponieważ w trakcie pierwszej fazy zabiegu stomatolog zatruwał ząb, czyli dewitalizował miazgę. Miazga zaś to najbardziej czuła tkanka miękka mieszcząca się w jamie zęba. Wyróżnia się dużym unerwieniem i unaczynieniem. Jak wyglądała dewitalizacja? Najpierw stomatolog otwierał komorę zębową, następnie docierał do miazgi i umieszczał w niej wkładkę dewitalizacyjną. To właśnie ta wkładka odpowiadała za niezbędne dla procesu leczenia “uśmiercenie” zęba oraz znaczny ból. Dolegliwości dobiegały końca dopiero wtedy, gdy stomatolog pozbywał się całej obumarłej miazgi z kanałów.
Aktualnie miazgę dewitalizuje się wyłącznie w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj wykonuje się jedynie ekstyrpację miazgi, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki bez jej uśmiercania.
Leczenie kanałowe bez bólu
Jak wskazaliśmy wyżej, obecnie leczenie endodontyczne jest zupełnie bezbolesne. Stomatolog aplikuje pacjentowi znieczulenie miejscowe powierzchniowe, a następnie iniekcyjne. Powierzchniowa forma znieczulenia polega na nałożeniu żelu lub rozpyleniu aerozolu z lidokainą na śluzówce. Iniekcja natomiast wiąże się ze wstrzyknięciem substancji w dziąsło obok wierzchołka korzenia. Dzięki znieczuleniu pacjent nie czuje podczas zabiegu bólu – bez względu na to, czy jest to jego pierwsze leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy może leczenie powtórne oraz jak wysoki stopień skomplikowania je cechuje.
Ból po leczeniu kanałowym
W trakcie standardowego leczenia kanałowego pod mikroskopem pacjent nie musi się obawiać bólu. Dopiero po jego zakończeniu, gdy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się lekkie dolegliwości. Wiąże się to z tym, że leczenie kanałowe podrażnia okołozębowe tkanki. W trakcie regeneracji pacjent może odczuwać delikatny ból pojawiający się przede wszystkim przy nagryzaniu. Ile czasu trwają takie dolegliwości? Mogą one równie dobrze występować przez parę godzin, jak i kilka dni. Ból po leczeniu kanałowym nie jest jednak duży. Aby się go pozbyć, zazwyczaj wystarczy zastosować przeciwbólowe tabletki dostępne w aptece bez recepty.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Koszt leczenia kanałowego nie należy do najniższych. Wynika to ze skomplikowania zabiegu i wielkości ubytku, a także tego, że do leczenia używa się wysokospecjalistycznego sprzętu endodontycznego oraz optycznego (mikroskop). Cena leczenia kanałowego zależy od takich czynników jak:
- liczba kanałów korzeniowych,
- występowanie kanałów dodatkowych,
- czas leczenia kanałowego, liczba godzin i wizyt,
- konieczność pozbycia się starych wkładów korzeniowych oraz złamanych narzędzi kanałowych,
- wykonanie diagnostyki RTG i znieczulenia miejscowego.
To, ile kosztuje leczenie kanałowe, zależy także od tego, czy jest to leczenie pierwotne czy powtórne. Jego ceny w City Dent wynoszą średnio od 900 złotych za ząb jednokanałowy do 1600 złotych za ząb czterokanałowy.
Ile trwa leczenie kanałowe zęba?
Na czas trwania leczenia kanałowego pod mikroskopem wpływają takie czynniki jak rodzaj zęba, liczba jego kanałów i zaawansowanie ubytku. W niektórych przypadkach może wystarczyć jedna wizyta w gabinecie dentystycznym, a w innych konieczne będą nawet trzy wizyty.
Bez względu jednak na czas trwania z leczeniem kanałowym nie należy zwlekać. Nie tylko ze względu na dojmujący ból, lecz także szybko pogarszający się stan zęba oraz wynikający z jego coraz słabszej kondycji ostateczny koszt i efekt leczenia.
Leczenie kanałowe polega na wielu wymagających precyzji, wiedzy i doświadczenia czynnościach, takich jak prawidłowe odczytanie informacji ze zdjęcia RTG, dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych, ich właściwe wypełnienie i odbudowa zęba. Są to bardzo skomplikowane i precyzyjne działania, a więc także kosztowne. Z drugiej strony to niezwykle ważny zabieg, który pozwala zachować własny ząb. Ponadto dzięki nowoczesnym technologiom i braku konieczności zatruwania zęba aktualnie endodoncję przeprowadza się w pełni komfortowo dla pacjenta, nie narażając go na intensywny ból w trakcie zabiegu.
Jeśli szukasz w Lublinie dobrego stomatologa, dzięki któremu zyskasz w pełni zdrowe i mocne zęby, zapraszamy do rezerwacji wizyty w City Dent. Znajdziesz u nas specjalistów zajmujących się zarówno leczeniem kanałowym, jak i innymi dziedzinami – ortodoncją, chirurgią stomatologiczną czy protetyką.
Wróć na bloga