Paradontoza – czym jest, jakie są jej objawy, jak skutecznie z nią walczyć?

Paradontoza, choć często ignorowana, jest drugim, po próchnicy, najczęstszym schorzeniem jamy ustnej. Badania i obserwacje potwierdzają, że około 70% pacjentów boryka się z tą chorobą. Czym jest paradontoza, jakie są jej przyczyny, objawy i dlaczego należy z nią walczyć?

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to specjalistyczna nazwa zapalenia przyzębia, czyli tkanek, które otaczają zęby i są odpowiedzialne za ich unieruchomienie. W ich skład zaliczamy dziąsła, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego oraz ozębną. Zapalenie przyzębia może rozwijać się powoli i długoterminowo lub nagle i w krótkim czasie, w zależności od typu paradontozy.

Objawy paradontozy

Pierwsze symptomy często są trudne do zauważenia, dlatego ważne jest, aby być czujnym i reagować na sygnały, jakie daje nam nasza jama ustna. Objawy te obejmują:

  1. Nieprzyjemny zapach z ust: To jeden z pierwszych objawów, który może pojawić się wraz z paradontozą. Występuje z powodu gromadzenia się bakterii i nasilającego się stanu zapalnego w jamie ustnej.
  2. Zaczerwienienie dziąseł: Zaczerwienione dziąsła i często towarzyszące  im obrzęki, mogą być pierwszym sygnałem problemu.
  3. Odsłonięcie szyjek zębowych: Gdy dziąsła wycofują się, korzenie zębów stają się bardziej widoczne, co może prowadzić do zwiększonej nadwrażliwości.
  4. Nadwrażliwość zębów: Osoby z paradontozą mogą odczuwać ból lub dyskomfort przy spożywaniu gorących lub zimnych posiłków.
  5. Krwawienie dziąseł: To częsty objaw paradontozy i może występować spontanicznie lub podczas szczotkowania zębów.
  6. Zwiększenie kieszonek dziąsłowych: Kieszenie dziąsłowe to szczeliny między dziąsłami a zębami. Ich zwiększenie może prowadzić do gromadzenia się bakterii i kamienia nazębnego.

Zaawansowana paradontoza

Jeśli paradontoza nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym:

  1. Ruchomości zębów: Zapalenie przyzębia może osłabiać struktury utrzymujące zęby, co może prowadzić do ich rozchwiania.
  2. Przemieszczania się zębów: Zęby mogą przemieszczać się i zmieniać swoje położenie w jamie ustnej.
  3. Ropne zapalnie kieszonek dziąsłowych: Jest to bardzo zaawansowany etap choroby, w którym kieszenie dziąsłowe wypełniają się ropą.

Dlaczego nie wolno ignorować objawów paradontozy?

Bagatelizowanie paradontozy może prowadzić do utraty zębów i bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia. Ponadto, liczne badania potwierdzają, że istnieje związek między paradontozą, a innymi chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego. Dlatego nie można lekceważyć zdrowia naszej jamy ustnej.

Jak zapobiegać paradontozie?

Najlepszym sposobem jest codzienna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne i właściwe szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł.

Paradontoza, choć może być groźna, jest chorobą, którą można skutecznie kontrolować i leczyć. Warto więc zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez naszą jamę ustną i podejmować odpowiednie działania, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat.

Podsumowując, paradontoza to powszechne schorzenie jamy ustnej, które często jest ignorowane. Odpowiednio wczesne wykrycie jej objawów i przyczyn oraz regularna opieka stomatologiczna mogą pomóc w zachowaniu zdrowego uśmiechu, a tym samym ogólnego dobrego stanu zdrowia. Nie bagatelizujmy paradontozy – dbajmy o naszą jamę ustną, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Wróć na bloga