Tajemnice kanałów zębowych: wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu endodontycznym

Ząb – niewielki organ w naszej jamie ustnej, który jednak kryje w sobie zaskakujące tajemnice. Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, ile kanałów ma ząb, warto jednak mieć podstawową wiedzę na ten temat. Liczba kanałów w zębie ma duży wpływ na przebieg leczenia kanałowego, dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym są kanały zębowe?

Zęby to złożone struktury. Ich korzenie osadzone są w zębodołach dzięki ozębnej, a w ich wnętrzu znajdują się kanały wypełnione gęsto unerwioną miazgą i siecią naczyń krwionośnych. Kanały te mogą mieć różne ujścia, a nawet wytworzyć kanały boczne.

Ile kanałów mają zęby?

Liczba kanałów w zębie zależy głównie od jego rodzaju:

  1. Zęby sieczne i kły mają zazwyczaj jeden korzeń i jeden kanał. Jedynie dolne zęby sieczne mogą czasem posiadać drugi kanał w około 40% przypadków. Dzięki temu leczenie kanałowe tych zębów jest stosunkowo nieskomplikowane.
  2. Zęby przedtrzonowe (czwórki i piątki) w dolnym łuku mają zazwyczaj jeden korzeń i jeden kanał, podobnie jak czwórki w górnym łuku. Jednakże czwórki z górnego łuku mogą posiadać dwa korzenie, z każdym po jednym kanale.
  3. Zęby trzonowe (szóstki, siódemki i ósemki) to bardziej skomplikowana sprawa. Szóstki górne mają zazwyczaj cztery kanały, a dolne szóstki trzy lub cztery. Siódemki górne mogą posiadać trzy lub cztery kanały, natomiast siódemki dolne zazwyczaj trzy kanały. Co do ósemek, w górnym łuku mają od jednego do czterech kanałów, a w dolnym od dwóch do czterech.

Im więcej kanałów ma ząb, tym dłuższe może być leczenie kanałowe i tym wyższy koszt tego zabiegu. Jednak warto pamiętać, że każdy pacjent jest inny, a liczba i rozmieszczenie kanałów w zębie może się różnić, co oznacza, że czasami trudno zaplanować leczenie bez wcześniejszego zbadania jamy ustnej.

Czy są wyjątki od tych zasad?

Oczywiście, że tak! Liczba kanałów zębowych może różnić się nie tylko w zależności od rodzaju zęba, ale także od indywidualnych cech genetycznych pacjenta. Na przykład, czasem drugie zęby trzonowe mają tylko jeden stożkowaty korzeń, co jest niezwykle nietypowe. Co więcej, piątki w dolnym łuku mogą mieć dwa lub nawet trzy korzenie, mimo że ogólnie uważa się, że mają jeden kanał. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia kanałowego zawsze wykonywany jest rentgen zębów, aby lekarz mógł dokładnie ocenić budowę korzeni i kanałów.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Celem leczenia kanałowego, inaczej zwanego leczeniem endodontycznym, jest ratowanie zęba, w którym ubytek jest tak duży, że sięga unerwionej miazgi. Poprzez odpowiednie leczenie można uniknąć powstania stanów zapalnych i utraty zęba. Sam zabieg polega na oczyszczeniu i usunięciu miazgi ze wszystkich kanałów zęba. Najpierw wykonuje się otwór w koronie zęba, a następnie oczyszczony kanał jest wypełniany specjalnym kauczukiem. Na końcu korona jest odbudowywana za pomocą plomby lub korony protetycznej.

Czy trzecie trzonowce też się leczy kanałowo?

Zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, jeśli nie mają anomalii anatomicznych, mogą być leczone kanałowo. Jednakże leczenie tych zębów jest trudniejsze z powodu ich budowy i utrudnionego dostęp. Ryzyko powikłań jest także większe, dlatego jeśli pacjent posiada pozostałe trzonowce, zaleca się raczej ekstrakcję zęba mądrości.

Leczenie kanałowe może wydawać się trudne i kosztowne, ale jest to niezwykle ważnym zabiegiem, który pozwala zachować ząb i przedłużyć jego żywotność. Liczba kanałów w zębie jest zróżnicowana i może różnić się u różnych pacjentów, dlatego zawsze warto skonsultować się z doświadczonym stomatologiem i wykonać odpowiednie badania przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym.

Wróć na bloga