Licówki stomatologiczne – sposób na piękny uśmiech

Piękny uśmiech to atrybut, który nie tylko dodaje pewności siebie, ale również przyciąga uwagę i buduje pozytywne wrażenie. Dzisiejsza, nowoczesna stomatologia umożliwia poprawę estetyki zębów licówkami stomatologicznymi.

Czym są licówki?

Co to właściwie są licówki stomatologiczne? To cienkie płatki, zazwyczaj wykonane z porcelany, które nakładane są na przednie powierzchnie zębów. Ich głównym celem jest poprawa wyglądu zębów poprzez ukrycie różnych defektów, takich jak przebarwienia, czy nierówności. Licówki są również wykorzystywane do korekty kształtu zębów, nadając im pożądany wygląd.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg zakładania licówek porcelanowych skała się z kilka etapów, które w krótkim czasie przynoszą zdumiewający efekt. Cała proces zaczyna się od konsultacji ze stomatologiem. Lekarz stomatolog dokładnie ocenia stan zdrowia zębów, dziąseł oraz jakość szkliwa. Na podstawie tych informacji dobierany jest odpowiedni rodzaj licówek. Współczesna stomatologia stawia na minimalną ingerencję w tkankę zęba, więc jeśli to tylko możliwe, lekarz może zaproponować licówki bez konieczności szlifowania.

Przed samym założeniem licówek konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz usunięcie wszelkich osadów i kamienia z ich powierzchni. Wybielenie zębów może być również konieczne, aby lepiej dopasować kolor licówek do pożądanego efektu.

Następny etap to dopasowanie kształtu zębów. Stomatolog pomoże wybrać optymalne rozwiązanie, które pasuje do indywidualnych cech anatomicznych. Kolejnym krokiem jest dokładna ocena zgryzu pacjenta oraz wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Często stosuje się również modele przyszłego uzębienia wykonane z białego wosku, zwane „wax-up”. Dają one możliwość wizualizacji i modelowania kształtów poszczególnych zębów. Na podstawie tych danych, tworzone są wstępne licówki, nazywane „mock-up”, które pozwalają na obiektywną ocenę wyglądu nowych zębów.

Kolejnym krokiem jest szlifowanie zębów, chyba że wybrany rodzaj licówek nie wymaga tej procedury. Szlifowanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Wycisk zębów razem z mock-upem staje się podstawą do wykonania ostatecznych licówek. Na oszlifowane zęby zakładane są także licówki tymczasowe, które chronią je do kolejnej wizyty.

Ostatnim etapem jest cementowanie na stałe licówek porcelanowych na zębach po uprzednim wytrawieniu ich specjalnym preparatem zwiększającym przyczepność. Prawidłowo zamocowane i użytkowane licówki mogą służyć pacjentowi przez wiele lat. Są praktycznie niezauważalne, nie odklejają się i nie pękają.

Podsumowując, licówki to skuteczny sposób na poprawę estetyki uśmiechu. Dzięki postępowi w stomatologii, można osiągnąć piękny uśmiech bez konieczności długotrwałego leczenia. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego ważna jest konsultacja z doświadczonym stomatologiem, który pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Wróć na bloga