Korzystanie z Leków, a Zdrowie Jamy Ustnej – O Czym Warto Wiedzieć

Zażywanie leków może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w jamie ustnej oraz stanu uzębienia. Warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby zadbać o zdrowie swoich zębów.

Leki na astmę, a ryzyko próchnicy

Osoby cierpiące na astmę często muszą zażywać leki wziewne. Naukowcy z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego odkryli, że niektóre inhalatory dostępne na rynku mogą obniżać pH w ustach. To z kolei może prowadzić do erozji zębów. Ponadto, leki w postaci proszkowej, zawierające laktozę, mogą osiadać na powierzchni zębów, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy. Dlatego osoby z astmą powinny regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne i po każdym zażyciu leków dokładnie płukać jamę ustną.

Antybiotyki, a zdrowie zębów

Antybiotyki, stosowane w leczeniu poważniejszych infekcji, mogą osłabić organizm i obniżyć naturalną odporność. Szczególnie tetracyklina, zaliczana do grupy silnych antybiotyków, może powodować przebarwienia szkliwa. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może także zaburzać florę bakteryjną jamy ustnej, co może prowadzić do aft, nadżerek i drożdżycy. Dlatego ważne jest, aby po kuracji antybiotykowej zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Leki hamujące produkcję śliny

Niektóre leki dostępne bez recepty, takie jak leki moczopędne i preparaty przeciwalergiczne, mogą zmniejszać ilość produkowanej śliny. Ślina jest niezbędna do usuwania resztek pokarmowych, bakterii i produktów metabolizmu z jamy ustnej. Jeśli ilość śliny jest niewystarczająca, kwas produkowany przez bakterie pozostaje w jamie ustnej dłużej, co zwiększa ryzyko próchnicy i kamienia nazębnego. W przypadku zażywania takich leków, należy ograniczyć ich stosowanie do minimum i regularnie nawilżać jamę ustną wodą.

Podsumowując, warto zdawać sobie sprawę, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszych zębów. Osoby zażywające inhalatory na astmę, antybiotyki lub leki hamujące produkcję śliny, powinny szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa. W przypadku długotrwałego zażywania tych leków, monitorowanie stanu zębów i jamy ustnej staje się kluczowe dla zapobiegania poważnym problemom dentystycznym. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to ważny element ogólnego stanu zdrowia!

Wróć na bloga