Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Profilaktyka stomatologiczna Lublin

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek do zębów, dzięki czemu utrzymanie poprawnej higieny jamy ustnej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Szczoteczki manualne są najpopularniejszym typem szczoteczce. Są one dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i teksturach włosia z uchwytami, które mogą różnić się długością. 

Elektryczne szczoteczki do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów zapewniają jeszcze dokładniejsze czyszczenie dzięki obrotowym i oscylującym główkom, które poruszają się w ruchu kolistym, usuwając płytkę nazębną. Elektryczne szczoteczki do zębów są również wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak ustawienia timera, czujniki nacisku, a nawet istnieją modele z wbudowanymi irygatorami wodnymi.

Przy wyborze szczoteczki warto zwrócić także uwagę na rodzaj jej włosia. Obecnie najpopularniejsze są trzy jego rodzaje: miękkie, średnie i twarde. Włosie wpływa na jakość czyszczenia zębów i dziąseł, jednak źle dobrane może powodować podrażnienia, a także poważne urazy dziąseł. Najpopularniejszym wyborem obecnie jest włosie o średniej twardości, które zapewnia doskonałe czyszczenie zębów, powierzchni między zębowych, a także nie wywołuje podrażnień. Włosie miękkie zalecane jest osobą o bardzo wrażliwych zębach, a także po zabiegach stomatologicznych takich jak np. wszczepienie implantu, natomiast włos twardy zalecany jest dla osób o zdrowych dziąsłach oraz do czyszczenia protez i aparatów ortodontycznych. 

Specjalne końcówki do szczoteczek do zębów

Dodatkowo niektóre szczoteczki do zębów są również wyposażone w specjalną końcówkę do czyszczenia języka przymocowaną do główki, aby zapewnić lepszą ogólną higienę jamy ustnej. Bez względu na to, jaki typ szczoteczki wybierzesz, ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące lub częściej, lub jeśli kondycja włosia zostanie naruszona. Pomoże to zapewnić najlepszą możliwą czystość i zapobiegnie gromadzeniu się bakterii i płytki nazębnej w jamie ustnej.

Należy także pamiętać, by myć zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty za każdym razem, stosując odpowiednią technikę szczotkowania. Obejmuje to delikatne szczotkowanie wszystkich powierzchni zębów i dziąseł odpowiednio dobraną pastą, a także czyszczenie języka w celu usunięcia bakterii i resztek jedzenia, które mogą prowadzić do nieświeżego oddechu.

Dobra higiena jamy ustnej nie musi być trudna – wystarczy wybrać odpowiednią szczoteczkę do swoich potrzeb i wymieniać ją w razie potrzeby. W razie wątpliwości co do typu szczoteczki zawsze możesz poprosić o pomoc lekarza stomatologa, który precyzyjnie pomoże Ci dobrać jej rodzaj do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Wróć na bloga