Śnieżnobiały uśmiech stał się jednym z wyznaczników piękna. W wyniku diety, nawyków, uwarunkowań genetycznych lub demineralizacji szkliwa, na zębach często pojawiają się plamy lub przebarwienia. Nie tylko żółte zęby, ale również brązowe czy wręcz czarne plamki mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Przyczyny przebarwień zębów
Jeszcze przed zdecydowaniem o tym, w jaki sposób usunąć przebarwienia zębów, należy przeanalizować czynniki, które wpływają na zmianę naturalnego koloru uzębienia. W większości przypadków może to być zaniedbanie, nieodpowiednia dieta, występująca próchnica, demineralizacja szkliwa, a także nawyki, takie jak palenie papierosów czy picie kawy lub herbaty.
Przyczyną przebarwień może być także rozwojowe zaburzenie szkliwa, które może wystąpić pod postacią:
- zmętnień (nieprzezroczystości) – efekt szkliwa spowodowany hipomineralizacją powodującą zmianę w porowatości szkliwa;
- hipoplazji – defekt ilościowy, którego cechą charakterystyczną jest redukcja grubości szkliwa;
- przebarwień – dzielonych na zewnętrzne i wewnętrzne – pierwsze wynikają z odkładania się barwników na powierzchni zęba po jego wyrznięciu, z kolei drugie mogą powstać już w trakcie rozwoju zawiązka zęba.
Zaburzenia mineralizacji szkliwa mogą występować zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci w uzębieniu mlecznym.
Rodzaje przebarwień zębów
Przebarwienia zębów można rozróżnić nie tylko ze względu na ich przyczynę, ale również rodzaj. W podstawowym podziale wyróżnia się:
- Przebarwienia zębów wewnętrzne – powstające na skutek zmiany struktury lub grubości tkanek zębów. Przebarwienie powstaje wówczas w trakcie rozwoju zawiązka zęba lub w momencie jego pokazania się w jamie ustnej.
- Przebarwienia zębów zewnętrzne – efekt wywołuje odkładanie się barwników na powierzchni zęba.
Przebarwienia na zębach – jak usunąć?
Sposób usunięcia przebarwień na zębach jest uzależniony od rodzaju i przyczyny występujących nieprawidłowości. Najważniejsza jest konsultacja ze stomatologiem, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Jak wcześniej wspominaliśmy – wśród możliwości poprawy barwy zębów wyróżnia się czynniki działające abrazyjnie oraz chemicznie.
Do pierwszej grupy należą zabiegi:
- scaling – usuwanie kamienia nazębnego,
- piaskowanie zębów – usuwanie osadów nazębnych za pomocą silnego strumienia drobin krzemionki.
Wbrew komunikatom, które można usłyszeć w reklamach lub przeczytać na opakowaniach niektórych preparatów, powyższe zabiegi nie mogą być zastąpione żadną pastą do zębów.
Do głównych działań chemicznych zalicza się:
- wybielanie zębów,
- zabiegi z zastosowaniem produktów opartych o nadtlenek karbamidu w wysokich stężeniach.
Co oznaczają białe przebarwienia na zębach?
Białe plamy na zębach mogą mieć różne przyczyny, a dokładna diagnoza zależy również od tego, czy przebarwienia występują na zębach mlecznych, czy stałych. Wśród przyczyn wyróżnia się fluorozę, niedobór wapnia, witaminy A, D lub K. U dzieci białe plamki na zębach mogą także oznaczać wrodzoną wadę szkliwa bądź początki próchnicy.
Brązowe plamy na zębach – co to znaczy?
Brązowe przebarwienia na zębach mogą być skutkiem niewłaściwej diety, która zawiera dużo barwników – np. kawa, herbata, a także napoje gazowane. Brązowe plamy to również wynik nieleczonej próchnicy. Taki kolor również może oznaczać fluorozę, jednak w znacznie cięższym stopniu niż przy pojawianiu się wcześniej wymienionych białych plamek.
Jak usunąć przebarwienia na zębach – domowe sposoby Najlepszym domowym sposobem na uniknięcie i pozbycie się ewentualnych przebarwień, jest stosowanie zdrowej diety, regularne i staranne szczotkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej, a także stosowanie nici dentystycznej. Należy pamiętać, że każde niepokojące przebarwienia należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem stomatologiem.
Wróć na bloga