Pielęgnacja jamy ustnej jest niezwykle ważnym aspektem utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o zęby poprzez regularne mycie, ale czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, dlaczego jest to tak ważne?
Przed czym chroni odpowiednia higiena i używanie właściwej pasty do zębów, nici oraz płynu do płukania? Czy wiesz, jak powstaje kamień nazębny? Czy masz za sobą zabieg, jakim jest usuwanie kamienia nazębnego? A może jeszcze nie masz kamienia, ale nie wiesz, jak powstaje płytka nazębna i jak ją usuwać? Sprawdź, żeby odpowiednio dbać o zdrowie i biel swoich zębów.
Powstawanie płytki i kamienia nazębnego
Zarówno powstawanie płytki bakteryjnej, jak i kamienia nazębnego to naturalny proces, który zachodzi w jamie ustnej po spożyciu pokarmów.
Po jedzeniu na powierzchni zębów tworzy się miękki osad, zwany płytką nazębną. Płytkę nazębną można nawet zobaczyć, zwłaszcza na linii dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych. Jest lepka, kleista i szybko staje się siedliskiem różnego rodzaju bakterii, w tym tych, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. W ten właśnie sposób płytka nazębna niekorzystnie wpływa na zdrowie zębów.
Bakterie obecne w płytce metabolizują cukry z pokarmów, prowadząc do wydzielania kwasów. Z kolei te kwasowe produkty uboczne mogą uszkodzić strukturę zębów, powodując próchnicę. Co więcej, jeśli płytki nazębnej nie usuniemy na czas, zacznie ona wchłaniać minerały z śliny i ulegać zwapnieniu, przekształcając się w twardy kamień nazębny. I płytka nazębna, i twardy kamień nazębny są doskonałą pożywką dla bakterii, których rozwój może prowadzić do poważnych problemów z zębami i dziąsłami.
Ilość kamienia nazębnego i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej
Jak już wspominaliśmy kamień nazębny jest bardziej zmineralizowaną, twardszą formą płytki nazębnej. W zależności od diety i od tego, jak dba się o higienę jamy ustnej, może mieć różne barwy – od biało-żółtej do ciemniejszych odcieni, a nieusunięty na czas może prowadzić do poważnych problemów z kondycją jamy ustnej.
Kamień nazębny może przybierać różne formy. Może być cienką warstwą wokół zębów, lub przekształcić się w duży, twardy osad.
Duży kamień na zębach jest szczególnie szkodliwy, ponieważ im większą powierzchnię zębów zajmuje, tym szybciej mogą rozwijać się na nim bakterie. Jest też trudniejszy do usunięcia za pomocą tradycyjnych metod higieny domowej. Osoby mające znaczną ilości kamienia nazębnego, często zmagają się z problemami takimi jak nadwrażliwość zębów, stany zapalne dziąseł, a także przykry zapach z ust. Duży kamień nazębny może również prowadzić do odsłaniania korzeni zębów, co może powodować ich osłabienie i większe ryzyko ich utraty.
Wpływ kamienia nazębnego na estetykę uśmiechu
Kamień nazębny nie tylko wpływa na zdrowie jamy ustnej, ale także na estetykę uśmiechu. Z biegiem czasu na powierzchni zębów gromadzą się przebarwienia, dlatego stają się one żółte. To właśnie kamień nazębny jest jednym z głównych powodów, dla których zęby wyglądają na mniej białe, nawet jeśli są regularnie szczotkowane a do mycia używa się past wybielających. W takich przypadkach tylko profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego może rozjaśnić uśmiech. Zabieg usuwania płytki nazębnej i kamienia nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie, ale również przywraca zębom ich naturalną biel i nadaje zdrowy blask.
Rola diety w profilaktyce kamienia nazębnego
Dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie jamy ustnej i powstawanie kamienia nazębnego. Produkty bogate w cukry i węglowodany sprzyjają namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, a te wytwarzają kwasy demineralizujące szkliwo. Z kolei dieta bogata w witaminy A, C, D oraz minerały, takie jak wapń i fosfor, wspiera zdrowie zębów i zapobiega ich osłabieniu. Warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik, np. surowe warzywa i owoce, które mechanicznie usuwają płytkę nazębną. Owoce stymulują także produkcję śliny, która naturalnie oczyszcza zęby z resztek pokarmowych.
Profesjonalne zabiegi usuwania kamienia nazębnego
Pomimo najlepszych starań i sumiennego dbania o codzienną higienę jamy ustnej w pewnych przypadkach samo mycie zębów może okazać się niewystarczające w walce z kamieniem nazębnym. Kiedy płytka nazębna przekształci się w kamień, konieczne jest przeprowadzenie zabiegów higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Piaskowanie zębów i skaling to w pełni profesjonalne metody usuwania płytki i kamienia.
- Piaskowanie polega na usuwaniu przebarwień i osadów za pomocą strumienia drobnego piasku dentystycznego. Procedura jest bezpieczna i skuteczna, szczególnie w usuwaniu przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Wykonujemy takie zabieg także w naszej klinice.
- Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych lub ręcznych. Usuwa kamień z powierzchni zębów oraz w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie między zębowe. Nasze higienistki i lekarze wykonują zarówno skaling poddziąsłowy, czyli usuwają kamień i płytkę bakteryjną z kieszeni poddziąsłowych oraz wykonują skaling naddziąsłowy, czyli usuwają kamień z koron zębów.
Takie procedury są niezbędne, aby przez długi czas zachować zdrowie jamy ustnej i zapobiegać poważnym problemom z dziąsłami.
Jak przygotować się do zabiegów usuwania płytki nazębnej i kamienia?
Profesjonalne usuwanie kamienia to zabieg, który nie wymaga znieczulenia ani długich, specjalistycznych przygotowań. Często jest przeprowadzany nawet podczas rutynowej kontroli stomatologicznej.
- Przed zabiegiem, tak jak przed każdą wizytą u lekarza stomatologa, trzeba dokładnie oczyścić zęby, używając szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznej. Czyste zęby, to dla stomatologa łatwiejsza ocena stopnia zaawansowania kamienia. Nie należy także przed wizytą jeść twardych i trudnych do usunięcia pokarmów, które mogą utrudnić dokładne oczyszczenie zębów.
- Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania kamienia nazębnego stomatolog ocenia stan jamy ustnej i decyduje, jaka metoda higienizacji będzie odpowiednia. Może również zapytać o stan zdrowia ogólnego, ponieważ przeciwskazaniem do zabiegu mogą być choroby serca, problemy z dziąsłami czy skłonność do krwawień.
Jeżeli kamienia nazębnego jest dużo, higienistka/ lekarz może zaproponować bardziej zaawansowane metody skalingu, a także zalecić dodatkowe leczenie.
Zabieg usuwania kamienia nazębnego zazwyczaj nie jest bolesny, ale może wiązać się z pewnym dyskomfortem, szczególnie u osób, które mają wrażliwe dziąsła lub gdy kamień nazębny jest bardzo zaawansowany
W takich przypadkach, stomatolog może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu i czuje większy komfort.
Pielęgnacja jamy ustnej po zabiegu usuwania kamienia nazębnego
Po przeprowadzeniu zabiegu usuwania kamienia nazębnego pacjent musi pamiętać o kilku wskazówkach. Stosowanie się do zaleceń higienistki / lekarza stomatologa pomoże mu w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej:
- Unikaj twardych pokarmów przez kilka godzin, ponieważ bezpośrednio po zabiegu zęby mogą być wrażliwe.
- Po zabiegu należy delikatnie szczotkować zęby, aby nie podrażnić dziąseł.
- W zależności od stanu jamy ustnej dentysta może zalecić dodatkowe środki do pielęgnacji jamy ustnej, takie jak pasty dla wrażliwych zębów lub płyny antybakteryjne.
Osoby, które są świadome zagrożeń związanych z kamieniem nazębnym, chętniej podejmują działania prewencyjne. Nie sięgają tak często po słodycze, piją czystą wodę po posiłkach oraz regularnie chodzą na wizyty profesjonalnej higienizacji. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie problemów, zanim staną się one poważne i kosztowne w leczeniu.
Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu? – podsumowanie
- Zapobieganie kamieniowi nazębnemu jest możliwe dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej i świadomym wyborom żywieniowym.
- Regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych oraz płynów do płukania jamy ustnej pozwala na ograniczenie powstawania płytki nazębnej, która jest wstępnym etapem tworzenia się kamienia.
- Stosowanie właściwej techniki szczotkowania zębów
- Warto unikać, a wręcz wyeliminować cukier z diety. Produkty słodzone sprzyjają rozwojowi bakterii w jamie ustnej.
- Należy często sięgać po produkty bogate w błonnik, przede wszystkim warzywa i owoce. Takie pokarmy naturalnie czyszczą zęby (co nie oznacza, że nie trzeba ich myć!) oraz stymulują produkcję śliny, która neutralizuje kwasy i wspomaga usuwanie resztek pokarmowych.
- Co 6 miesięcy wykonywać profesjonalną higienizację jamy ustnej.