Rodzaje aparatów ortodontycznych

Cofnięcie żuchwy, stłoczenie zębów, szpary międzyzębowe… jeśli borykasz się z takimi problemami, ich rozwiązaniem są aparaty ortodontyczne. To najlepszy sposób na pozbycie się różnych problemów ze zgryzem. Profesjonalny ortodonta skutecznie zdiagnozuje stan Twojego uzębienia i zaleci dalsze działania. Jeśli nie chcesz ukrywać swojego uśmiechu, odwiedź dobrego specjalistę i załóż właściwie dobrany aparat.

Aparaty ortodontyczne – podział

Aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe i ruchome. Znacząca różnica pomiędzy nimi jest taka, że aparat stały zakłada ortodonta, a ruchomy umieszczasz na zębach samodzielnie, zazwyczaj tylko na noc. Ten drugi typ zalecany jest dzieciom od 4. do 12. roku życia. Aparaty stałe można podzielić na kilka rodzajów. Zobacz, który będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

  • Aparat klasyczny – składa się z widocznych zamków, pierścieni i łuków. Mogą być one wykonane z metalu, który jest bardziej widoczny, lub z porcelany, której kolor stapia się z zębami, czyli jest praktycznie przezroczysty. Cena stałego aparatu na zęby waha się od 2 tysięcy do 6 tysięcy zł. Zazwyczaj co miesiąc trzeba chodzić na wizyty kontrolne, które również są płatne – z reguły koszt waha się od 50 do 300 zł.
  • Aparat lingwalny – jest zdecydowanie mniej widoczny, ponieważ zamki na zębach są klejone od wewnątrz, co sprawia, że nie są zauważalne. Taki aparat, chociaż mniej rzuca się w oczy, wiąże się z kilkoma wadami, na które trzeba uważać. Nosi się go dłużej i kosztuje więcej – cena waha się od 8 do 14 tysięcy zł. W dodatku nie każdy może go nosić. Jeśli masz krótkie zęby, zamki nie będą się na nich mieściły. Nie jest również zalecany w przypadku, kiedy cierpisz na choroby przyzębia.
  • Aparat samoligaturujący – jest to bez wątpienia najwygodniejszy aparat, ponieważ skraca czas leczenia, ogranicza ból po każdym „dokręceniu” aparatu, a same wizyty mogą być planowane nawet co 12 tygodni, co widocznie obniża koszty. Jego cena waha się w okolicy 5 lub 6 tysięcy złotych. O taki aparat zdecydowanie łatwiej się dba, ponieważ zamiast gumowych opasek ma klapki, które można podnosić.

Niezależnie od tego, na który aparat się zdecydujesz, dbanie o higienę jamy ustnej jest konieczne, aby nie dopuścić do próchnicy i innych chorób. Jeśli będziesz stosować się do wszystkich zaleceń ortodonty i nie będziesz opuszczać wizyt, piękny uśmiech stane się Twoją wizytówką.

 

Wróć na bloga
Zmiana lokalizacji lokalu. Zapraszamy na ul. Leszczyńskiego 60